“Whaaaa…!” Als een soort stuntelende pinguïn glij ik achter Nick aan, die soepel als een pro de berg af zoeft. Ik gooi mezelf in een pizzapunt in de hoop niet te eindigen als menselijke sneeuwbal en kom gelukkig langzaam tot stilstand. Het skiën? Nog niet bepaald mijn talent. Maar hé, dat uitzicht vanaf de groene piste van Serre Chevalier maakt alles goed. Voor me ligt het dal met het schilderachtige dorpje Chantemerle, waar een gondel ons de skipiste opbracht.
Terwijl ik van het uitzicht sta te genieten, bedenk ik hoe gek het is dat we nog maar vanmorgen aankwamen met de nachttrein in Briançon en ik nu al op mijn ski’s naar beneden glijd (oké, eerder glibberend als Bambi on Ice). De komende dagen ontdekken we dat je hier niet alleen heel fijn kunt skiën, maar dat er ook genoeg te doen is wanneer je niet zo’n wintersporter bent. Natuurlijk staat een dwaaltocht door de pittoreske straatjes van Briançon ook op de planning.
Met de nachttrein naar de Franse Alpen:
Briançon is één van de hoogstgelegen steden van Frankrijk en een van de weinige Franse skigebieden (Serre Chevalier) waar je met de trein kunt komen. Vanuit Nederland stap je in Parijs over op de nachttrein richting Briançon. Lees hier alles over deze nachttrein naar de Franse Alpen >


Duurzame skivakantie
Een skivakantie stond al een tijdje op de planning, maar onze eisenlijst was allesbehalve simpel. We wilden een skigebied dat met de trein bereikbaar is, zonder dat we op bestemming nog een auto moesten huren. Het moest perfect zijn voor beginners, opvang voor kinderen bieden en daarnaast ook genoeg te doen hebben naast skiën. Oh, en het skigebied moest natuurlijk ook nog zijn best doen om zijn ecologische voetafdruk te verkleinen. Geen gemakkelijke zoektocht, maar we hebben het gevonden: Serre Chevalier in de Franse Alpen.
Serre Chevalier is één van de grootste skigebieden van Frankrijk en ligt in het departement Hautes-Alpes (regio Provence-Alpes-Côte d’Azur). Het heeft 250 km aan pistes, verdeeld over vier dorpen: Chantemerle (Serre Chevalier 1350), Briançon, Villeneuve (Serre Chevalier 1400) en Le Monêtier-les-Bains (Serre Chevalier 1500). De pistes zijn geschikt voor skiërs en snowboarders van alle niveaus. Daarnaast wil het skigebied het eerste zelfvoorzienende skigebied van de Alpen te worden, door drie hernieuwbare energiebronnen te combineren: hydro-elektrische energie, zonne-energie en windenergie. Ook zijn er programma’s en initiatieven die gericht zijn op het beschermen van de lokale natuur en wordt het aangemoedigd om het ov te nemen in plaats van de auto. De vier dorpen zijn dus goed bereikbaar met de bus.
Tekst gaat verder onder de foto >






Meer dan alleen skiën
Terwijl Nick nog een piste of twee pakt, plof ik met een rood hoofd neer bij L’Aravet 2000. Hier heb ik een mooi uitzicht op de pistes én kan ik van het zonnetje genieten terwijl Nick zich nog even uitleeft. Omdat dit skigebied best zuidelijk ligt, heeft het 300 dagen per jaar zon en ik neem het ervan. Gelukkig kun je je hier ook als niet skiër goed vermaken en daarvoor hoef je écht niet alleen maar met je luie reet bij een skihut te zitten. Met 250 kilometer aan pistes is de wintersporter wel even zoet, maar ook als je (even) niet wil skiën of snowboarden, is er meer dan genoeg te doen.
- Dompel je onder in Les Grands Bains du Monêtier
In Le Monêtier-les-Bains vind je heerlijke thermale baden. De bron werd in de 4e eeuw na Christus door Romeinen ontdekt en was toen al een hotspot (pun intended). Na een paar uur weken voel je je herboren als een Romein, maar dan zonder de toga, natuurlijk! De baden zijn met de bus bereikbaar en ook leuk met (kleine) kinderen. - Maak een tocht met een hondenslee
Klaar voor een flinke portie schattigheid, enthousiasme en een hoop plezier? Dan is een hondensledetocht absoluut niet te missen! Eerst even lekker knuffelen met de honden (ja, ze zijn net zo lief als je je voorstelt) en daarna samen door een betoverend winterlandschap sleeën: leuker wordt het niet! Wij maakten een tocht met de honden van Jordi Allirand. - Ga op een flinke (sneeuwschoen)wandeltocht
Wil je toch iets actiefs doen? Er zijn tal van wandeltochten om te ontdekken in Serre Chevalier. Ook zijn er verschillende bewegwijzerde paden voor sneeuwschoenwandelen, maar je kunt ook met een gids op pad. - Pak de fiets
Ja, zelfs in de winter kun je hier heel goed fietsen. Er zijn namelijk speciale fatbikes (mountainbikes met extra dikke banden) die je kunt huren waarmee je over de sneeuw kunt fietsen.
Praktische informatie over het skigebied Serre Chevalier:
Wil je dit jaar nog naar Serre Chevalier? Dat kan, want een groot deel van de pistes is nog tot en met april open. Check de website voor actuele informatie.
In Serre Chevalier heb je voor zo’n beetje elke skiër een skipas. De prijzen voor de skipassen variëren per seizoen en het aantal dagen. Zo kost een eendaagse pas voor volwassenen in het hoogseizoen 63 euro, terwijl een zesdaagse pas 325,50 euro kost. Het is aan te raden om je skipassen van te voren online te boeken, om zo te voorkomen dat je in de rij moet wachten.







Niet overslaan: Briançon
Robin rent voor ons uit de straat in. Ze knielt meteen neer bij één van de gargouilles (smalle gootjes met smeltwater) en begint vrolijk te spetteren met het ijskoude water. Al wandelend door de smalle, steile straatjes van de oude stad (Cité Vauban) voel je de geschiedenis om je heen. De kleurrijke gevels van de oude huizen, in warme tinten geel, oranje en rood, geven de stad een bijna sprookjesachtige uitstraling.
Briançon is meer dan alleen de stad waar je aankomt met de trein en is een bezoekje zeker waard. Het is de hoogst gelegen stad van Frankrijk (op ongeveer 1.326 meter hoogte) en staat bekend om zijn indrukwekkende vestingwerken, die zijn ontworpen door de beroemde architect Vauban en op de UNESCO-werelderfgoedlijst staan. Verdwaal door de sfeervolle straatjes, plof neer in een van de restaurants en vergeet ook zeker niet om een stuk Marseillaanse zeep te kopen, aangezien je niet ver van deze stad vandaan bent.
Leuke restaurants in Serre Chevalier en Briançon
In Serre Chevalier vind je een flinke dosis culinaire gezelligheid, met bergrestaurants die lokale lekkernijen zoals raclette, fondue en tartiflette serveren. Zelfs als je niet op de piste staat, kun je genieten van de Franse Alpenkeuken. Liever iets minder zwaar? Onze tip: Le Quinze Neuf, een hip tapasrestaurant in Briançon waar je gezellig kunt eten. Het ligt niet ver van het treinstation af, dus ook goed te combineren met de terugreis. Zelf verbleven wij in het dorp Chantemerle en daar vonden we La Cabassa leuk. Hier eet je lekkere pizza’s, maar er staan ook genoeg andere dingen op het menu.
Tekst gaat verder onder de foto >






Zelf deze reis maken
Wil je meer weten over deze reis? In ons boek Op het Juiste Spoor beschrijven we de route uitgebreid, inclusief hoe je deze reis het beste kunt boeken en een zonnige toevoeging naar Marseille. Je koopt het boek via de bookhandel of online bij onder andere Bol.com en Bruna.